Čistota

Stupeň čistoty diamantu je určen množstvím v něm obsažených nečistot – cizorodých látek (inkluzí) nebo mechanických poruch (zpravidla prasklin). Nejcennější jsou samozřejmě diamanty zcela čisté, potom cena klesá s množstvím, velikostí a nápadností vnitřních poruch.

Mezi nejčastější inkluze patří krystaly jiných nerostů nebo dalších diamantů, bodové inkluze nebo jejich shluky, štěpné nebo lomné praskliny (pera), vnitřní růstové linie a další. Někdy dochází ke kombinaci více druhů nečistot – například praskliny kolem krystalických inkluzí.

Stupně čistoty

brusy2

Úpravy čistoty diamantů

Diamanty s nižšími stupni čistoty (obvykle stupně I, méně často SI) mohou být dodatečně upravovány pro zlepšení jejich čistoty. Tmavé inkluze nacházející se uvnitř kamene jsou navrtány laserem a potom mohou být chemicky vylouženy a tím zesvětleny. Praskliny vystupující na povrch kamene mohou být vyplňovány speciálním vysoce lomným sklem, které dokáže tyto praskliny do určité míry zamaskovat. Gemologické laboratoře kameny takto upravované zpravidla necertifikují. Pokud je certifikát přesto vydán, měl by obsahovat poznámku „Clarity enhanced“ – čistota dodatečně upravena.

Komentáře nejsou povoleny.